Záruka 24 mesiacov
Latinský názov Valeriana officinalis Ľudovo nazývaný baldrián, mačací koreň.
Valeriána lekárska je trváca bylina 0,5-1,5 m vysoká. Je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule, vyskytuje sa od nížin do hôr na vlhkých pôdach, v priekopách, na prameniskách, v záplavových lužných lesoch, vo vlhkých krovinách s porastami jelší a vŕb a okolo vodných tokov.
Použitie: - má upokojujúci účinok najmä pri srdcových neurózach (úzkosť, búšenie srdca) - pri nervovom vyčerpaní, nespavosti spôsobenej prepracovaním - pri migrénach - žalúdočných neurózach, tíši bolesti, uvoľňuje kŕče - má priaznivý vplyv na poruchy štítnej žľazy. Pri vnútornom užívaní drogy je potrebné rešpektovať skutočnosť, že malé dávky majú povzbudzujúci účinok na centrálnu nervovú sústavu
Kozlík je známy ako liečivá bylina už od staroveku. Rímsky polyhistor Plínius starší nazýval valeriána nardus gallica, čo sa dá voľne preložiť ako vonná bylina rastúca na severe rímskej ríše. Okrem iného sa používal aj ako ochranný prostriedok proti očarovaniu. V ľudovej povere mala valeriána schopnosť odolávať úkladom všetkých nečistých síl. Čarodejnice vraj neznášali jeho prenikavú vôňu a vždy sa mu radšej vyhli. Zväzoček valeriány zavesený nad dverami sa dával sám do pohybu, ak prah prekročila osoba nehodná. Kozlík v lôžku rodičky zaháňal zlých duchov, ktorí mohli ublížiť novorodencovi. Podzemok valeriány roztlčený na prach a podaný v čaši vína získaval lásku osoby, ktorá ju vypila. Ak karbaník hodil pri hre pod stôl Kozlíkový koreň zabalený v šatke, padala mu priaznivá karta a mal zaistenú výhru. Kozlík sa dával aj do pitia kravám po otelení, aby na ne nemali čarodejnice zlej moci.
Účinné látky: Najvýznamnejšou účinnou látkou sú silice obsahujú množstvo účinných zložiek, ďalej to sú alkaloidy, triesloviny a valepotriáty. Špecifický účinok drogy závisí na vzájomnom spolupôsobení všetkých zložiek, ktoré obsahuje.
Dávkovanie: 1 kávová lyžička na šálku nálevu, pijú sa 2-3 šálky denne
Minimálne množstvo nákupu je 10 g

|